Začínáme 14. ledna 2025!
Každou druhou středu od 16:00 do 17:30 budeme mít možnost sejít se a probrat jedno z témat souvisejících s respektující výchovou a podporujícím rodičovstvím. Očekávejte interaktivní přístup a prakticky zaměřené tipy. Bude prostor i na dotazy a vzájemné sdílení. V rámci 10 setkání, která proběhnou v prostorech v centru Ústí nad Labem, probereme následující témata:
- Mateřská úzkost je normální: o tom, proč porod přináší nepoznané emoce a jaký má jeho průběh vliv na navázání kontaktu mezi matkou a dítětem.
Porod je zážitek mezi nebem a zemí. Intenzivní emoce, které ho provázejí, mohou probudit takové stránky naší osobnosti, o kterých jsme dříve neměly ani tušení. Láska i úzkost, kterou vůči svému potomkovi cítíme, jsou něčím, co jsme dříve nezažily. Jak nepodlehnout obavám a jak zpracovat zážitek porodu a emoční vlny s ním spojené? - Vývoj dětské psychiky: jak podpořit vzájemný kontakt a emoční pohodu?
Navázat kontakt s dítětem nemusí být jen tak. Přestože miminko nemluví, mnohému rozumí. Jak malé děti “nasávají” emoce, jak chápat, co se nám snaží komunikovat a jak zvládat pláč a nepohodu pokud možno s klidem? - Společné hraní: jak si prostřednictvím hry můžete se svými dětmi lépe porozumět nebo je podpořit?
Hra je jazykem, kterým dítě komunikuje. Nechte se pozvat do světa dětské fantazie a nebojte se stát se dítěti ve hře parťákem! Pomůže to zcela jistě vašemu vzájemnému vztahu a porozumění a získáte společné zážitky sdílené radosti. - Dítě jako partner: jak mu dát prostor být sám sebou a podpořit jeho samostatnost?
O tom, jaký je rozdíl mezi respektující a hyperprotektivní výchovou a kde je rozumná hranice dětské odpovědnosti. Jak dát dítěti prostor, aniž by nám přerostlo přes hlavu? Proč rodiče často nedávají dětem příliš prostoru, i když jsou přesvědčeni o opaku? A co dělá s dítětem bezhraniční výchova? Najděte vlastní hranice! - Jak nastavit hranice? Co si počít, když se dítě vzteká nebo neposlouchá a jak zvládnout situaci s klidem?
O tom, proč odměny ani tresty nefungují a co jiného můžeme dělat, když potřebujeme dítě usměrnit nebo zapojit ho do spolupráce. Správně nastavené hranice dodávají dětem pocit jistoty a bezpečí a pomáhají jim budovat zdravou sebedůvěru a dosáhnout vnitřní klid. - Sourozenecká rivalita: co je normální a co už přes čáru? Jak ji zvládat?
Hádají se a perou. Je to škádlení, nebo nenávist? Kde se bere a jak reagovat? Jak podpořit dobré vztahy mezi sourozenci? - Emoce a jak o nich mluvit: pomozte dětem zvládnout smutek i jiné těžkosti.
Děti neumějí emoce pojmenovávat, přesto stojí o to s námi sdílet a touží po porozumění. Jak jim pomoci emoce vyjádřit kultivovaným způsobem a jak je podpořit, když se necítí dobře? - Jsme rodina: role v rodině a jejich smysl.
Jak zvládáte své nové role? Proč je pro dítě důležitá širší rodina a jak si poradit s nestandardním rodinným uspořádáním, například po rozvodu? - Děti a sexualita.
Jak s dětmi hovořit o citlivých tématech a jak u nich podpořit přijetí vlastní tělesnosti? Jak se vyvíjí dětská sexualita, co je a co není zdravé? Jak děti připravit na život ve vztazích tak, aby byly sebevědomé, spokojené a šťastné? - Jak se nezbláznit z puberťáka?
Je pořád v odporu a je to tak dobře. Jak rozumět emočním výkyvům, dát mu prostor a přesto si dítě nenechat přerůst přes hlavu?
Chcete se přihlásit? Napište mi! Témata na sebe navazují, můžete dorazit na jednotlivé semináře, nebo projít celým kurzem. Účast na jednom workshopu stojí 1000 Kč, hradí se na místě hotově nebo převodem prostřednictvím QR kódu.